Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Działacze ZPB porządkowali groby obrońców Grodna

Akcją porządkowania grobów obrońców Grodna i nekropolii żołnierskich na cmentarzach garnizonowym i pobernardyńskim w Grodnie zainaugurowali obchody 81. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę oraz bohaterskiej obrony Grodna przed Armią Czerwoną, działacze Oddziału Miejskiego Związku Polaków na Białorusi w grodzie nad Niemnem.

Działacze w ten sposób przygotowali się do uroczystości, która odbędzie się na cmentarzach garnizonowym i pobernardyńskim z udziałem kierownictwa na czele z prezes organizacji Andżeliką Borys oraz przedstawicielami grodzieńskiej placówki konsularnej .

W programie obchodów jest modlitwa przy symbolicznym grobie Tadka Jasińskiego, najmłodszej ofiary obrony Grodna przed Sowietami we wrześniu roku, a także zapalenie zniczy i złożenie kwiatów na grobach innych obrońców miasta, m.in. młodocianego obrońcy Grodna, harcerza Janusza Budzanowskiego, oraz śp. Bolesława Wołosiewicza, który na początku lat 90. minionego stulecia zakładał działające przy ZPB Stowarzyszenie Żołnierzy Armii Krajowej na Białorusi i był jego pierwszym prezesem.

Tego samego dnia 17 września, po oddaniu hołdu grodzieńskim bohaterom obrony Grodna we wrześniu 1939 roku, działacze ZPB spotkają się w Sopoćkiniach przy grobie generała Józefa Olszyny Wilczyńskiego i innych żołnierzy polskich, poległych z rąk Sowietów, którzy w porozumieniu z hitlerowskimi Niemcami od 1939 roku okupowali II Rzeczypospolitej.

Na niedzielę, 20 września, Związek Polaków na Białorusi zaplanował z kolei objazd rozsianych po Grodzieńszczyźnie grobów obrońców Grodna i polskich Kresów we wrześniu 1939 roku. Wyprawa po mogiłach Polaków, poległych w obronie Ojczyzny w pierwszych dniach zakończy się uroczystą Mszą świętą w intencji poległych obrońców Ojczyzny.

Znadniemna.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *