Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

V Festiwal Kultury Polskiej w Lachowiczach (FOTOREPORTAŻ)

Kilkanaście zespołów i solistów z oddziałów Związku Polaków na Białorusi, działających w obwodach brzeskim i grodzieńskim, przybyło 26 września do Lachowicz, żeby wziąć udział w V Festiwalu Kultury Polskiej, który w roku setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II odbył się pod nazwą „Papież . Wielki Polak i Święty”.

Postać patrona festiwalu wpłynęła na wybór utworów muzycznych i poetyckich, wykonywanych przez artystów podczas festiwalowego koncertu, który odbył się w lachowickim kościele parafialnym pw. św. Józefa Oblubieńca NMP i św. Jakuba.

Po uroczystej Mszy św., która poprzedziła artystyczną ucztę, koncert festiwalowy rozpoczął jeden z najbardziej znanych zespołów wokalnych na ziemi brzeskiej – laureat wielu konkursów i przeglądów chór parafialny „Przyszłość” z Nowej Myszy. Artyści wykonali jedną z najbardziej znanych polskich pieśni hymnicznych, uznawaną za najstarszy polski tekst poetycki, do którego skomponowano melodię – „Bogurodzicę”.

Pieśni religijne dominowały podczas koncertu. A jednak artyści, chcąć przypomnieć słuchaczom postać papieża-Polaka, tak dopasowali repertuar, aby każdy występ opowiadał o gustach św. Jana Pawła II, jego zainteresowaniach i troskach. Brzmiały więc piosenki na przykład o rodzinnym mieście Karola Wojtyły – Wadowicach. Nie zabrakło podczas koncertu także akcentów artystycznych, przypominających o tym, że Święty kochał polskie góry, był zafascynowanym podróżnikiem oraz idolem młodzieży, z którą – w osobach uczestników zespołu „Młode pokolenie” z Lidy – cała widownia śpiewała refren „Nie ma lepszego!, od Jana Pawła II” z popularnego polskiego utworu młodzieżowego o św. Janie Pawle II pt. „Lolek”.

Zakończył się koncert uroczystym podsumowaniem V Festiwalu Kultury Polskiej w Lachowiczach pt. „Papież Jan Paweł II. Wielki Polak i Święty”. Przy tej okazji głos zabrali organizatorzy i partnerzy wydarzenia. Prezes Oddziału w Lachowiczach dziękowała uczestnikom Festiwalu za doznane przeżycia artystyczne. W imieniu Konsulatu Generalnego RP w Brześciu organizatorom i uczestnikom festiwalu dziękowała za wzruszające przeżycia i pamięć o Wielkim Polaku – Janie Pawle II konsul RP w Brześciu Olga Kacperczyk. Pani konsul wręczyła też artystom upominki, przygotowane przez placówkę konsularną. W imieniu Zarządu Głównego ZPB uczestnikom i organizatorom festiwalu dziękowała wiceprezes ZPB ds. Kultury . Też miała dla artystów podarunki, a także pamiątkowe Dyplomy, ufundowane przez .

Refleksjami, dotyczącymi osobistych przeżyć, związanych z osobą patrona festiwalu – św. Janem Pawłem II – podzieliła się z widownią prezes Brzeskiego Obwodowego Oddziału ZPB .

V Kultury Polskiej w Lachowiczach, podobnie jak każde spotkanie działaczy ZPB, zakończył się wspólnym odśpiewaniem hymnu Związku Polaków na Białorusi – „Roty”.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji:

Janina Prudnikowa, prezes Oddziału ZPB w Lachowiczach

Olga Kacperczyk, konsul RP w Brześciu

Wiceprezes ZPB ds. Kultury Renata Dziemiańczuk wręcza prezenty uczestnikom Festiwalu

Przemawia prezes Brzeskiego Obwodowego Oddziału ZPB Alina Jaroszewicz

Znadniemna.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *