Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Janusz Leon Wiśniewski wręczył tegoroczną Nagrodę im. Jerzego Giedroycia Siarhiejowi Dubawcowi

Słynny polski pisarz Janusz Leon Wiśniewski wziął udział w Festiwal Książki Intelektualnej „Przedmowa”, który odbył się w dniach 15-18 października w Mińsku. W ramach wydarzenia polski literat uhonorował swojego białoruskiego kolegę Siarhieja Dubawca Nagrodą im. Jerzego Giedroycia, przyznawaną co roku przez Ambasadę RP w Mińsku, , białoruskie PEN-Centrum i niezależny za najlepszą w roku bieżącym książkę prozatorską w języku białoruskim.

Siarhiej Dubawiec, fot.: Nadziei Bużan/nn.by

Janusz Leon Wiśniewski, przemawiając podczas uroczystości wręczenia nagrody białoruskiemu literatowi, nawiązał do trwających na od ponad dwóch miesięcy protestów przeciwko dyktaturze : „Cieszę, że jestem w kraju, który bez ustanku oglądam w telewizji teraz. I niektóre z obrazów, które widzę (na ulicach białoruskich miast – red.) napawają mnie ogromną nadzieją, ale niektóre mnie przerażają. W Polsce myślimy o was i się cieszymy, że nie jest gorzej, niż mogłoby być. Cieszę się, że mogę wręczyć nagrodę, która jest z pewnością dla każdego z autorów ogromnym wyróżnieniem”.

Janusz Leon Wiśniewski, fot.: Nadziei Bużan/nn.by

Siarhiej Dubawiec został uhonorowany za książkę pt. „Tantamareski”.

Wcześniej laureatami Nagrody im. Jerzego Giedroycia, która jest przyznawana od 2011 roku, zostawali: Uładzimir Niaklajeu, Alhierd Bacharewicz, Dmitry Bartosik, Uładzimir Arłou i inni białoruscy literaci.

Paulina Juckiewicz z Mińska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *