Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Wyprawa na dawne pogranicze polsko-sowieckie (ZDJĘCIA)

Wycieczką po międzywojennym pograniczu polsko-sowieckim do Zasławia i okolic zakończyła się 7 listopada IV edycja Międzynarodowej Konferencji Naukowej z cyklu „Polacy na Białorusi od Powstania Styczniowego do XXI wieku”, która była poświęcona okresowi dwudziestolecia międzywojennego.

Dr w mundurze oficera oprowadza wycieczkowiczów po Zasławiu, fot.: historiapobach.livejournal.com

Ze względu na trudną sytuację epidemiczną w Polsce i na Białorusi, a także w związku z pogorszeniem się stosunków polsko-białoruskich forum naukowe odbyło się w trybie on-line dzięki wsparciu technicznemu i organizacyjnemu Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Partnerami Konferencji na Białorusi tradycyjnie są: oraz . Dzięki zaangażowaniu i Konsulatu, a także jednego z prelegentów obrad konferencyjnych dr. Igora Mielnikowa uczestnicy forum ze strony białoruskiej po jego zakończeniu mieli okazję udać się z wycieczką na teren przedwojennego pogranicza polsko-sowieckiego w okolice Zasławia. Dr Mielnikow, który niedawno wydał książkę na temat przedwojennej granicy polsko-sowieckiej wystąpił w roli przewodnika wycieczki, opowiadając zwiedzającym m.in. o tym, jak wyglądało życie codzienne mieszkańców przedwojennego pogranicza, jak wrogie sobie Polska i ZSRR prowadziły na odwiedzanych przez wycieczkowiczów terenach walkę wywiadowczą propagandową i dywersyjną, a także o tym, jak przez granicę, pilnie strzeżoną przez żołnierzy polskiego KOP-u i sowieckich pograniczników, szmuglowano kontrabandę.

Najnowsza książka Igora Mielnikowa o przedwojennym pograniczu polsko-sowieckim, fot.: historiapobach.livejournal.com

Zdjęcia z wyprawy uczestników Międzynarodowej Konferencji Naukowej na dawne polsko-sowieckie pogranicze opublikował blog historiapobach.livejournal.com, związany z historykiem Igorem Mielnikowem:

fot.: historiapobach.livejournal.com

Fot.: historiapobach.livejournal.com

Fot.: historiapobach.livejournal.com

Fot.: historiapobach.livejournal.com

generalny RP w Grodnie przegląda książkę Igora Mielnikowa o polsko-sowieckim pograniczu międzywojennym, fot.: historiapobach.livejournal.com

 Znadniemna.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *