Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

W Brzozówce koło Baranowicz odnowiono pomnik żołnierzy 78. Słuckiego Pułku Piechoty

Pomnik żołnierzy 78. Słuckiego Pułku Piechoty, upamiętniający bohaterów, powstrzymujących w lipcu 1920 roku natarcie bolszewików w okolicach Brzozówki, niedaleko Baranowicz, został odnowiony w październiku br. przez Fundację Pomoc Polakom na Wschodzie we współpracy z Brzeskim Obwodowym Oddziałem .

Pomnik żołnierzy 78. Słuckiego Pułku Piechoty w Brzozówce po renowacji

Historia pomnika jest dramatyczna. Pomnik został postawiony w okresie międzywojennym w miejscu pochówku poległych 19 lipca 1920 roku w walce z bolszewikami: oficera, dwóch podoficerów i dwudziestu żołnierzy 78. Słuckiego Pułku Piechoty. Fundatorami upamiętnienia byli pułkowi koledzy poległych. W czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu, w czasach sowieckich, żołnierskim upamiętnieniem opiekowała się miejscowa ludność. Wkrótce jednak władze sowieckie uznały pomnik za obiekt nie warty opieki, a groby pochowanych przy nim żołnierzy polskich – niewarte upamiętniania.

W okresie sowieckim i w czasach niepodległej już Białorusi kwatera żołnierzy 78. Słuckiego Pułku Piechoty i wzniesiony na niej pomnik były wielokrotnie dewastowane przez nieznanych sprawców. Na grobach poległych zniszczono nagrobne żołnierskie krzyże, a sam obelisk wandale traktowali jako tarczę, strzelając do niego z broni palnej, o czym świadczyły widoczne na pomniku ślady po kulach.

Miejsce, upamiętniające bohaterstwo polskich żołnierzy sprzed stu lat, ulegało zniszczeniu i groziło zamienić się w ruinę.

Na szczęście zaopiekowali się nim działacze Związku Polaków na Białorusi, którzy zgłosili problem do odpowiednich urzędów i instytucji w Polsce. Na kilka miesięcy przed 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej na niszczejącym obiekcie rozpoczęto prace renowacyjne. Środki za pośrednictwem Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie przydzieliło RP, a organizacją prac renowacyjnych i ich nadzorem zajął się .

Działacze oddziału postanowili wnieść także wkład własny w renowację żołnierskiego upamiętnienia. Z prywatnych funduszy zamówili replikę zniszczonego przez wandali godła 78. Słuckiego Pułku Piechoty, które przywróciło pomnikowi dawny, przedwojenny wygląd.

Znadniemna.pl na podstawie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *