Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

W głównej świątyni katolickiej Białorusi odbędzie się Msza św. za duszę niewinnie zabitego Romana Bandarenki

Dzisiaj o godz. 18:30 w Archikatedrze Najświętszego Imienia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku odbędzie się Msza św. w intencji wiecznego życia dla duszy Romana Bandarenki, 31-letniego malarza z Mińska, którego 11 listopada wieczorem bestialsko zamordowali ubrani po cywilnemu milicyjni tajniacy.

Śp. Roman Bandarenka, fot.: facebook.com

Roman Bandarenka został zamordowany za to, że wyszedł z domu, żeby zobaczyć, jak tajniacy z milicji obcinają biało-czerwono-białe wstążki (białoruskie barwy narodowe, zwalczane przez reżim Łukaszenki), które od rozpoczęcia protestów powyborczych na Białorusi wywieszają na podwórku mieszkańcy stojących dookoła bloków.

Roman Bandarenka został najpierw pobity na podwórku bloku, w którym mieszka, a potem był dobijany w nieoznakowanym samochodzie, którym już nieprzytomnego zawieziono go na komendę milicji.

Dopiero z komendy milicji nieprzytomnego, z licznymi śladami pobić na głowie i ciele, mężczyznę zabrała do szpitala karetka pogotowia ratunkowego. W szpitalu medycy od razu stwierdzili, że szanse na uratowanie życia pobitego wynoszą 1 do 1000.

Lekarze próbowali ratować życie mężczyzny przez cały dzień 12 listopada. Niestety okazali się bezradni. Wieczorem Roman Bandarenka zmarł, nie wracając do przytomności.

Śmierć malarza wywołała powszechny szok, żal i gniew u mieszkańców bloku, w którym mieszkał, a także u wielu mieszkańców białoruskiej stolicy, którzy dzisiaj w nocy zapalili tysiące świec w miejscu pobicia Romana Bandarenki. Wieść o bestialskim zamordowaniu przez milicyjnych tajniaków młodego mężczyzny rozniosła się po całej Białorusi, której mieszkańcy masowo zapalali świece w oknach swoich mieszkań, aby w ten sposób wyrazić swój stosunek do przemocy, stosowanej przez białoruskie władze do współobywateli.

W dniu, kiedy wieść o zabiciu niewinnego człowieka rozniosła się po kraju generalny wikariusz archidiecezji mińsko-mohylewskiej, ogłosił u siebie na facebooku , że 13 listopada w mińskiej archikatedrze przy placu Swobody, 9, o godzinie 18:30, odbędzie się Msza św. za duszę niewinnie zabitego Romana Bandarenki.

Dzisiaj oficjalny komunikat o tym nabożeństwie opublikował portal Kościoła Katolickiego na Białorusi Catholic.by, który będzie prowadził transmisję nabożeństwa na żywo.

Bestialskie zabójstwo w Mińsku wywołało szok i smutek nie tylko w kręgach białoruskich wyznawców katolicyzmu. Na zbrodnię, odreagował m.in. proboszcz grodzieńskiej katedry prawosławnej o. . Napisał na facebooku, że niewinnie zakatowany w Mińsku przez milicyjnych tajniaków Roman Bandarenka zostanie upamiętniony w Grodnie poprzez bicie na początku każdej godziny największego dzwonu na dzwonnicy grodzieńskiej katedry prawosławnej. Natomiast dzisiaj rano, o godzinie 10:15, w katedrze prawosławnej w Grodnie została odprawiona panichida za duszę kolejnej ofiary przemocy białoruskich władz.

Za duszę zabitego w najbliższą niedzielę o godzinie 11:15 po liturgii świętej zostanie odprawiona panichida także w grodzieńskiej świątyni grekokatolickiej.

Znadniemna.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *