HomeBiałoruśPikieta z udziałem rosyjskich nacjonalistów pod Konsulatem Generalnym RP w Grodnie

Pikieta z udziałem rosyjskich nacjonalistów pod Konsulatem Generalnym RP w Grodnie

Kilkudziesięcioosobowa grupa grodzieńskich emerytów, w tym działaczy rosyjskiego szowinistycznego Ruchu Narodowo-Wyzwoleńczego (ros. Национально-Освободительное Движение) pikietowała 24 marca Konsulat Generalny RP w Grodnie.

Uczestnicy akcji trzymali w rękach państwowe flagi Republiki Białorusi oraz flagi Ruchu Narodowo-Wyzwoleńczego, rosyjskiej organizacji nacjonalistycznej, domagającej się odrodzenia się Rosji w granicach ZSRR z 1945 roku i wyznającej teorię światowego spisku przeciwko Rosji. Zwolennicy Ruchu Narodowo-Wyzwoleńczego wierzą m.in. w to, że obecne Rosja, Białoruś oraz inne byłe republiki ZSRR po 1991 roku stały się koloniami Stanów Zjednoczonych Ameryki i światowej oligarchii, a ich narody są uciskane i wyzyskiwane przez światowy kapitał.

Pikietujący przy Konsulacie Generalnym RP w Grodnie zwolennicy reżimu Aleksandra Łukaszenki i sympatycy idei aneksji Białorusi przez Rosję trzymali w rękach plakaciki, ubliżające Polsce, Polakom oraz działaczom białoruskiej opozycji, którzy mają poparcie społeczności międzynarodowej w walce z dyktaturą Aleksandra Łukaszenki.

Pikieta pod Konsulatem Generalnym RP w Grodnie odbyła się po tym, jak 23 marca milicja w Grodnie zatrzymała i osadziła w areszcie za zorganizowanie „Grodzieńskich Kaziuków” Andżelikę Borys, prezes największej w kraju polskiej organizacji, jaką jest Związek Polaków na Białorusi. Akcje antypolskie odbyły się 24 marca także przed polskimi placówkami dyplomatycznymi w Brześciu i Mińsku. Białoruskie służby porządkowe nie rozpędzały antypolskich demonstracji, a białoruskie media państwowe pieczołowicie rejestrowały je jako dowód tego, że Białorusini potępiają Polskę i polskie władze w ich rzekomym dążeniu do mieszania się w wewnętrzne sprawy Białorusi.

 

 Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content