Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Weronika Sebastianowicz z nagrodą festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci

Nagrodę „Pierścień Niepodległości”, przyznawaną przez organizatorów festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci, otrzymała 3 września, podczas warszawskiej premiery filmu dokumentalnego „Dzieci kwatery Ł” w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego, prezes Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej na Białorusi kapitan .

Weronika Sebastianowicz odbiera nagrodę, fot.: radiownet.pl

Weronika Sebastianowicz odbiera nagrodę, fot.: radiownet.pl

Premiera filmu Arkadiusza Gołębiewskiego, opowiadającego o losach potomków Żołnierzy Niezłomnych – ofiar komunizmu – odbyła się w warszawskim Kinie Atlantic. Weronika Sebastianowicz była obecna na premierze filmu jako gośc honorowy. Zapowiedź, iż otrzyma nagrodę festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci, którego VI już edycja startuje dzisiaj w Gdyni, wywołała owację na stojąco zgromadzonej na sali kinowej publiczności.

Weronika Sebastianowicz odbiera nagrodę, fot.: radiownet.pl

Weronika Sebastianowicz z nagrodą podczas warszawskiej premiery filmu „Dzieci kwatery Ł”, fot.: radiownet.pl

Weronika Sebastianowicz na sali kinowej, fot.: radiownet.pl

Weronika Sebastianowicz na sali kinowej, fot.: radiownet.pl

Pani kapitan, dziękując za wyróżnienie, powiedziała, że potrzebuje takich ludzi, jak profesor Krzysztof Szwagrzyk, jeden z bohaterów filmu „Dzieci kwatery Ł” i niestrudzony badacz i popularyzator losów Żołnierzy Niezłomnych.

Weronika Sebastianowicz z nagrodą w swoim domu, w Skidlu

Weronika Sebastianowicz z nagrodą w swoim domu w Skidlu

Nagroda festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci

Nagroda festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci

Film dokumentalny „Dzieci kwatery Ł” to wzruszająca opowieść o ludziach, którzy przez cały okres PRL-u czuli się zaszczuci. Opowieść o nich przeplata się ze zdjęciami reżysera, który towarzyszył ekipie profesora Krzysztofa Szwagrzyka i rodzinom zmarłych podczas kolejnych etapów prac ekshumacyjnych na powązkowskiej „Łączce”. Razem z nimi dowiaduje się o kolejnych zidentyfikowanych nazwiskach, pokazuje szczątki pomordowanych bohaterów. Równocześnie przedstawia losy rodzin, ich osamotnienie w prl-owskiej rzeczywistości i zmaganie z brakiem ojców.

Zrealizowany przez Arkadiusza Gołębiewskiego dokument stanowi kontynuację słynnej Kwatery Ł.

Wśród bohaterów filmu są zarówno dzieci, jak i wnuki zabitych. Niektórzy pamiętają zmarłych, lecz w filmie jest również poruszająca opowieść pani urodzonej już po śmierci swojego ojca.

Znadniemna.pl na podstawie Radiownet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *