HomeKulturaImpresje Grodzieńskie w Warszawie

Impresje Grodzieńskie w Warszawie

Zbiorowa wystawa malarzy grodzieńskich z Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB zostanie uroczyście otwarta 2 lipca w Galerii Mazowieckiej w gmachu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie.

Prezes Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB Stanisław Kiczko

Prezes Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB Stanisław Kiczko

– To wielki zaszczyt dla naszego towarzystwa wystawić nasze prace w tak prestiżowej galerii – mówi nam prezes Towarzystwa Plastyków Polskich (TPP) Stanisław Kiczko. Działacz polski podkreśla, że warszawianie będą mogli podziwiać twórczość zarówno jego samego, jak i jego kolegów: Żanny Czystej, Andrzeja Filipowicza, Piotra Januszkiewicza, Wasyla Martyńczuka, Sergiusza Osopryłki, Wacława Sporskiego oraz Walerego Stratowicza.

– Wszystkie wystawione prace będzie łączyło to, iż tak czy inaczej będą w nich obecne motywy grodzieńskie, czyli kluczem doboru prac do wystawy jest tematyka grodzieńska w twórczości plastyków naszego towarzystwa – opowiada pan Stanisław. Prezes Kiczko mówi, że wystawy plastyków z Kresów Wschodnich tradycyjnie cieszą się dużym zainteresowaniem polskiej publiczności. – Ludzie dostrzegają w naszych pracach specyfikę kresową. Poza tym nasze malarstwo jest bardziej akademickie, niż współczesne malarstwo polskie – opowiada nasz rozmówca.

Według Stanisława Kiczki wystawy podobne do tej w Warszawie, która potrwa od 2 lipca do 31 lipca, pomagają malarzom z Białorusi w zdobywaniu kontaktów, które sprzyjają popularyzacji ich twórczości nie tylko w Polsce, lecz także dalej na Zachodzie. – Właśnie trwa wystawa naszego zdolnego malarza Andrzeja Filipowicza w Brukseli, a inny członek naszego towarzystwa Wasyl Martyńczuk dwukrotnie wystawiał swoje prace w galeriach Londynu – chwali się dokonaniami kolegow Stanisław Kiczko.

a.pis.

Informacja o wystawie z witryny Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki

2 – 31 lipca| Zbiorowa wystawa malarstwa Impresje Grodzieńskie

GALERIA MAZOWIECKA

Warszawa, Plac Bankowy 3/5

Zbiorowa wystawa malarstwa Impresje Grodzieńskie (Białoruś)

Wystawa czynna: 2 – 31 lipca

wstęp wolny

Malarze, prezentujący swe obrazy na wystawie Impresje Grodzieńskie, należą do Towarzystwa Plastyków Polskich, afiliowanego przy Związku Polaków na Białorusi. Od ponad 20 lat TPP było organizatorem międzynarodowych plenerów, poświęconych pamięci Elizy Orzeszkowej, św. Maksymiliana Kolbe, Czesława Niemena, 600-leciu bitwy pod Grunwaldem, Napoleona Ordy. W tym roku artyści przygotowali m.in. wystawę, poświęconą 150. rocznicy Powstania Styczniowego.

W Impresjach Grodzieńskich odczuwalna jest fascynacja miastem nad Niemnem, jego dzieje i ludzie dla twórców polskiego pochodzenia są zarówno źródłem natchnienia, jak i pamięci historycznej. Uczestnicy wystawy mają duży dorobek. Przewodniczy im Stanisław Kiczko, założyciel i prezes TPP. W swojej twórczości malarskiej odwołuje się on do tematyki sakralnej, stworzył również galerię portretów wybitnych Polaków Ziemi Grodzieńskiej. Artysta posługuje się własną techniką, która łączy w sobie malarstwo olejne z grafiką. Na wystawie przedstawiono jego obrazy olejne.

Twórczość Piotra Januszkiewicza charakteryzuje się również szerokim oddechem artystycznym: zajmuje się on malarstwem, tworzy witraże, freski i mozaiki. Jego dzieła upiększają świątynie katolickie na Grodzieńszczyźnie, zaś świat artystyczny twórcy jest pełen symboli i mistyki.

Trudno też nie ulec oczarowaniu światem Andrzeja Filipowicza, a przede wszystkim jego kolorystyką, ekspresją i samą techniką wykonania. Najpierw ogarniamy całość dzieła, potem nasz wzrok wędruje po detalach. Jego dzieła zawierają tajemnicę, coś niedopowiedzianego, co daje przestrzeń dla wyobraźni. Artysta zajmuje się również grafiką, fotografią artystyczną, projektuje wnętrza.

Artystą wszechstronnym jest też Wasyl Martyńczuk, który prócz malarstwa sztalugowego zajmuje się batikiem, ceramiką, rzeźbą. Do ulubionych jego tematów należy mitologia, która bywa połączona z ludowymi motywami.

Obrazy Sergiusza Osopryłki i Żanny Czystej na pierwszy rzut oka mają podobną stylistykę i estetykę. W życiu prywatnym są małżeństwem. Sergiusz używa minimalistycznych środków wyrazu. To jego ulubiony sposób na przekazanie maksimum uczuć i przeżyć. Dla Żanny w twórczości uczucia są najważniejsze, jak też wolność, człowiek i jego otoczenie. Prócz malarstwa tworzy grafikę.

Obrazy Wacława Sporskiego proponują nam podróż, w której dominują metafory i alegorie. Wysublimowany świat jego sztuki oddziałuje na emocje widza, apelując do jego własnych doświadczeń i wrażliwości. Z kolei Walery Stratowicz w swoich pełnych ekspresji dziełach śmiało posługuje się kolorem. Łączy barwy zimne z ciepłymi, co według kanonów klasycznych wydaje się nie do przyjęcia, ale właśnie takie połączenie nadaje jego obrazom baśniowy charakter, czasami surrealistyczny. Artysta po mistrzowsku operuje światłem.

www.mckis.waw.pl

 

 

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content