Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

„KREW NA BRUKU. GRODNO 1939” już zobaczyła Warszawa, we wtorek – zobaczy Grodno

Około stu osób przybyło w środę 24 września do warszawskiego Klubu Kultury Saska Kępa na premierę filmu o bohaterskiej obronie Grodna we wrześniu 1939 roku pt. „KREW NA BRUKU. ”. W najbliższy wtorek , będący producentem stowarzyszonym filmu obok warszawskiej Fundacji Joachima Lelewela, organizuje premierowy pokaz filmu w Grodnie.

Film_Krew_na_bruku_Grodno_1939_01

Na zdjęciu od lewej: rzecznik Związku Polaków na Białorusi , autor scenariusza i reżyser Robert Miękus, szef firmy Lunar Six i kierownik produkcji Andrzej Klimczyk oraz prezes Fundacji Lelewela i producent filmu

Fabularyzowany dokument w reżyserii Roberta Miękusa został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność warszawską, a prezes Fundacji Joachima Lelewela Piotr Kościński, witając przybyłych na premierę gości przypominał, że film został zrealizowany dzięki ofiarności wielu ludzi i instytucji, w tym Polaków z Białorusi. Przypomnijmy, że Polacy na Białorusi aktywnie uczestniczyli w zbiórce środków na produkcję filmu, będącego jednym z najpiękniejszych współczesnych upamiętnień bohaterskiej i patriotycznej postawy grodnian sprzed 75 lat.

Film_Krew_na_bruku_Grodno_1939_02

Obecny na warszawskiej premierze rzecznik Związku Polaków na Białorusi Andrzej Pisalnik, dziękując, producentom i twórcom filmu, zaznaczył, że film ten jest bardzo oczekiwany w Grodnie, gdyż pokazuje historię, będąca jednym z czynników, kształtujących tożsamość i poczucie lokalnego patriotyzmu mieszkańców Grodna, niezależnie od tego, jakiej są narodowości. – Poczucie lokalnego patriotyzmu wśród grodnian jest bardzo mocne, a film opowiadający o tym, jak nasi przodkowie bronili swojego miasta, ofiarując życie i zdrowie, na pewno to poczucie wzmocni – mówił Pisalnik.

Film_Krew_na_bruku_Grodno_1939_03

O sukcesie premiery filmu „KREW NA BRUKU. 1939” może świadczyć fakt, że jego emisją na antenie telewizyjnej dla szerokiej publiczności zainteresowała się Telewizja S. A. Ze wstępnych ustaleń wynika, że film o obronie Grodna może być wkrótce wyemitowany na antenie TVP HISTORIA oraz w Telewizji Biełsat.

Film_Krew_na_bruku_Grodno_1939

Pokazem filmu zainteresował się też . 28 października IPN organizuje w Warszawie otwarty pokaz filmu w stołecznym Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia”.

W najbliższy zaś wtorek o godz. 18.00 Związek Polaków na Białorusi organizuje grodzieńską premierę filmu „KREW NA BRUKU. GRODNO 1939”.

Zapraszamy wszystkich grodnian 30 września do sali nr 100 przy ul Budionnego 48a na godzinę 18.00.

Znadniemna.pl

1 odpowiedź „KREW NA BRUKU. GRODNO 1939” już zobaczyła Warszawa, we wtorek – zobaczy Grodno

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *