Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

W Mińsku rozmawiali o problemach oświaty polskiej na Białorusi

Nowelizacja ustawy oświatowej, ograniczająca rozwój polskiej edukacji na Białorusi, dyskryminacja nauczycieli języka polskiego ze strony białoruskich władz oświatowych oraz szereg innych problemów było w centrum uwagi uczestników IV , które odbyło się 11 października w Mińsku.

IV_Forum_Oswiaty7

Przemawia Jacek Junosza-Kisielewski, wicedyrektor Departamentu Polonii MSZ

Forum zostało zorganizowane przez Ambasadę RP w Mińsku, a obrady poprowadził Marek Pędzich, kierownik Wydziału Konsularnego polskiej placówki dyplomatycznej w stolicy Białorusi. Po raz pierwszy od kilku lat w obradach Forum Oświaty Polskiej uczestniczył przedstawiciel białoruskich władz oświatowych – wice kierowniczka Departamentu ds. Ogólnej Średniej Edukacji w Ministerstwie Edukacji RB Irina Karżowa.

IV_Forum_Oswiaty1

Irina Karżowa

To do pani Karżowej uczestnicy konferencji zgłaszali najwięcej pretensji, dotyczących polityki państwa białoruskiego wobec inicjatyw oświatowych mniejszości polskiej na Białorusi. O tym, że prowadzi zbieranie podpisów pod protestem przeciwko dyskryminującym mniejszość polską zmianom w ustawie oświatowej powiedziała na Forum przewodnicząca Rady Naczelnej .

IV_Forum_Oswiaty4

Przemawia Andżelika Borys

IV_Forum_Oswiaty

IV_Forum_Oswiaty3

Gośćmi IV Forum Oświaty Polskiej w Mińsku byli przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego. Przygotowali oni między innymi prezentację na temat metod nauczania języka polskiego przez zabawę.

IV_Forum_Oswiaty2

Teresa Kryszyn z Polskiej Macierzy Szkolnej

Zakończył obrady występ Ambasadora RP w Mińsku Leszka Szerepki, który podziękował uczestniczącym w Forum polskim działaczom oświatowym i nauczycielom za pielęgnowanie na Białorusi polskiego języka i kultury, a także za kultywowanie polskich tradycji i obyczajów.

IV_Forum_Oswiaty6

Przemawia

Ludmiła Burlewicz z Mińska

1 odpowiedź W Mińsku rozmawiali o problemach oświaty polskiej na Białorusi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *