Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Pierwsza Rada Naczelna w nowym składzie

W dniu 26 maja w Grodnie odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Naczelnej w nowym składzie. Głównym tematem posiedzenia Rady była konfliktowa sytuacja zaistniała w obwodzie brzeskim. Poruszone zostały również inne aktualne kwestie.

Poszerzone posiedzenie Rady Naczelnej

Poszerzone posiedzenie Rady Naczelnej

Na poszerzone posiedzenie Rady licznie przybyli działacze z terenu, przede wszystkim prezesi nowopowstałych oddziałów organizacji. Ponieważ były to pierwsze obrady w nowym składzie na początku prezes Rady Naczelnej Alina Mickiewicz przedstawiła wszystkich decydentów.

Jako pierwszy głos zabrał prezes ZPB , który złożył krótkie sprawozdanie z działalności za okres od listopada ubiegłego roku, gdy odbył się zjazd Związku i wybrano nowe władze organizacji, do chwili obecnej. opowiedział o szeregu spotkań, które odbył z wysokiej rangi urzędnikami polskimi, przedstawił listę przedsięwzięć, zorganizowanych przez Związek w ostatnim półroczu, oraz poinformował o przeprowadzeniu wyborów w kilku oddziałach na Grodzieńszczyźnie i w Brzeskim Oddziale Miejskim.

Następnie członkowie Rady Naczelnej zatwierdzili na stanowiskach redaktorów naczelnych: „Magazynu Polskiego” – Irenę Waluś i „Głosu znad Niemna” – Grażynę Szałkiewicz.

Kolejnym punktem obrad była sytuacja, która powstała w obwodzie brzeskim po 15 maja, gdy uczestnicy konferencji w Konsulacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Brześciu ogłosili o rozwiązaniu Brzeskiego Oddziału Związku Polaków. Z sytuacją zebranych zapoznały działaczki z Brześcia Waleria Denisiuk, prezes Komisji Rewizyjnej ZPB, oraz nowa prezes Oddziału Miejskiego ZPB w Brześciu Anna Bielawska-Adamczyk. Wywiązała się dyskusja, podczas której kilkanaście osób przedstawiło swoje racje, czesto bardzo odmienne od opinii przedmówców. Ostatecznie Rada Naczelna podjęła decyzję o zawieszeniu członkowstwa Aliny Jaroszewicz i Anny Paniszewej.

Prezes Mieczysław Jaskiewicz poprosił Radę rozważyć możliwość współpracy Mińskiego Oddziału ZPB z mińską organizacją „Poloniczka”, prezes której z taką propozycją zwróciła się do niego. Rada uznała, że decyzję powinni podejmować członkowie Mińskiego Oddziału ZPB. Również na tym posiedzeniu podjęła decyzję o wystosowaniu listu do Rady Miasta Lublina w sprawie likwidacji Domu Polonii w tym mieście. Na trwającym około pieciu godzin posiedzieniu omówiono jeszcze kilka kwestii.

Posiedzenie Rady Naczelnej ZPB tradycyjnie zakończyło się odśpiewaniem „Roty”.

IE

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *