Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Wiedza jak miłość nie ma brzegów

W Domu Elizy Orzeszkowej w Grodnie 19 kwietnia odbyła się międzynarodowa konferencja studencka pt. „Literatura światowa i języki obce w estetycznej przestrzeni współczesności”. Organizatorem imprezy naukowej wystąpiły Międzynarodowy Instytut Adama Mickiewicza, Katedra Języków Romańskich i Katedra Białoruskiej Literatury Uniwersytetu Grodzieńskiego.

Organizatorzy międzynarodowej konferencji naukowej

Organizatorzy międzynarodowej konferencji naukowej

Jej prelegentami byli uczniowie Polskiej Szkoły w Grodnie i Liceum Społecznego Polskiej Macierzy Szkolnej, studenci Uniwersytetu Grodzieńskiego i Uniwersytetu w Białymstoku oraz słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy PMS. „Odnawiamy tradycję średniowiecza, zgodnie z którą, studentem można być w każdym wieku” – powiedziała profesor , dyrektor MIAM, pomysłodawczyni konferencji.

Trzeba przyznać, że zarówno uczniowie jak i słuchacze UTW potraktowali udział w naukowej imprezie bardzo poważnie, zaskoczyli organizatorów oryginalnym podejściem do tematów, innym punktem widzenia niż w kręgach akademickich i koncepcją. Więc pomysł ich zaproszenia był udany. Być może dla niektórych uczniów szkół to pierwszy krok w nauce i na to liczą organizatorzy. Tak najmłodsi, jak i najstarsi uczestnicy konferencji tematem swoich prac wybrali twórczość wybitnych rodaków Adama Mickiewicza i Elizy Orzeszkowej. W referacie uczennic XI klasy Polskiej Szkoły w Grodnie Marty Zalesskiej i Renaty Kiewlak pt. „Niemen – rzeka literacka” także wiele miejsca poświęcono Niemnowi w twórczości obu autorów, pięknie o Niemnie pisał też Zygmunt Gloger. Uczennicom udało się również znaleźć, że o Niemnie pisał klasyk angielskiego romantyzmu Georg G. Byron. „Do łez wzruszyłyście mnie swoim młodzieńczym zapałem i oryginalnością myślenia” – mówiła młodym badaczkom profesor Musijenko.

Uczestnicy konferencji

Uczestnicy konferencji

Agata Jędrzejewska z V roku Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku była pod wrażeniem, że uczestnicy konferencji w Grodnie tak dobrze rozumieją literaturę polską i odkrywają jej nowe aspekty. Doceniła udział w konferencji seniorów z UTW, szczególnie zaś młodzieży szkolnej. „Mimo młodego wieku mówili jak prawdziwi naukowcy” – podsumowała studentka z Białegostoku.

W przyjętej uchwale uczestnicy konferencji apelowali, żeby nadać imprezie charakter cykliczny w ramach „Dni Nauki w Grodnie”. Pokonferencyjny tom zostanie wydany w wersji elektronicznej i będzie rozmieszczony w Internecie, a w następnych latach organizatorzy postarają się znaleźć środki na wydanie referatów w wersji książkowej.

– Mam ogromną satysfakcję ze spotkania naukowego w Grodnie – powiedziała Swietłana Musijenko. – Wiedza jak miłość nie ma brzegów, nie ma końca. Mózg również nie ma granic w przyswajaniu wiedzy. Właśnie ta idea przyświecała naszej konferencji, która połączyła różne pokolenia badaczy.

 Irena Waluś

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *