Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

O oświacie polskiej na Białorusi w Senacie RP

Zmniejsza się zakres nauczania języka polskiego w publicznych szkołach na Białorusi – wynika z informacji oraz wypowiedzi działaczy polonijnych z tego kraju. Ma równoważyć to szkolnictwo społeczne, sponsorowane w dużej mierze przez Polskę.

Polska_Szkola_w_Grodnie4

Rozpoczęcie roku szkolnego w Polskiej Szkole w Grodnie

We wtorek o oświacie polskiej na Białorusi dyskutowano na posiedzeniu senackiej komisji łączności z Polakami za granicą.

Jak mówiła podsekretarz stanu w MSZ Katarzyna Kacperczyk, sytuacja międzynarodowa oraz wewnętrzna polityka Białorusi nie sprzyja polskiej oświacie.

Kasperczyk przypomniała, że białoruskie ministerstwo oświaty przygotowywało reformę, wskutek której zmniejszyłby się zakres nauczania polskiego w szkołach z tym językiem jako wykładowym. Białoruski resort edukacji chciał, by w szkołach mniejszości narodowych nauczanie przedmiotów: historia Białorusi, historia powszechna, wiedza o społeczeństwie, geografia oraz człowiek i świat odbywało się w jednym z języków państwowych Białorusi, czyli po białorusku lub rosyjsku. Listę przedmiotów, których nauczanie powinno odbywać się w języku państwowym, można by poszerzyć „zgodnie z życzeniem uczniów i ich przedstawicieli prawnych decyzją miejscowego organu wykonawczego i regulacyjnego”. Oprócz tego projekt zakładał zdawanie egzaminów końcowych w którymś z języków państwowych. Według Kasperczyk wszystko to mogło prowadzić do zmiany polskojęzycznego profilu szkół. – W wyniku działań MSZ, a także dość powszechnych negatywnych reakcji środowisk polskich, ministerstwo edukacji Białorusi nieoficjalnie zdecydowało się przełożyć rozpatrywanie tego projektu na jesień przyszłego roku – powiedziała.

Jak zauważyła, w związku z tym ciężar szkolnictwa publicznego przesuwa się na szkoły społeczne. Podkreśliła, że MSZ stara się wspierać wszystkie typy szkół, gdzie uczy się języka polskiego lub w nim wykłada; finansuje zakup podręczników, refunduje koszty przejazdów do szkół uczniów i wykładowców, opłaca nauczycieli, nagradzając najlepszych.
Według niej pozytywną wiadomością jest to, że rośnie zainteresowanie nauką języka polskiego – w ramach nauki w szkołach społecznych.

Zaznaczyła, że MSZ łącznie przeznacza rocznie 1 mln 300 tys. zł na szkolnictwo polskie na Białorusi.

Niepokój dotyczący coraz trudniejszego dostępu do polskiej oświaty na Białorusi wyraziła prezes Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi . Według niej białoruskie władze robią co mogą, by wyprzeć polski język ze szkół. Wskazywała, że co rok zmniejsza się liczba szkół, w której dzieci polonijne mogą uczyć się rodzimego języka.
Zaniepokojony jest także prezes Polskiej Macierzy Szkolnej . Jak wskazywał, młodzież przede wszystkim chce się uczyć polskiego, bo chce studiować w Polsce, o wiele rzadziej – po to, by kultywować rodzinną tradycję. Według niego zadanie jest trudne, bo nauczyciele w publicznych placówkach są coraz gorzej wykształceni i dysponują przestarzałymi podręcznikami. – Nawet w kościołach coraz częściej język polski jest wypierany przez rosyjski czy białoruski – zaznaczył.

Z kolei senatorowie z komisji postulowali, by – w ramach upowszechniania polszczyzny – prowadzić naukę języka polskiego na antenie finansowanej także przez MSZ stacji telewizyjnej Biełsat.

Przypominali, że w 2015 r. do dyspozycji będzie także internetowy e-podręcznik do nauki języka polskiego.

Znadniemna.pl za PAP/agkm

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *