Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Festiwal Polskiej Animacji odbył się w Mińsku i Grodnie

Festiwal Polskiej Animacji zorganizował w Mińsku i Grodnie absolwent grodzieńskiej Polskiej Szkoły Społecznej przy Związku Polaków na Białorusi Edward Kurczewski, obecnie – student Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schilera w Łodzi.

Logo_str

Festiwal Polskiej Animacji, którego pierwsza odsłona odbyła się w Mińsku 26 – 27 stycznia, a w Grodnie 31stycznia – 1 lutego, składał z prezentacji filmów, laureatów ogólnopolskiego festiwalu animacji O!PLA (pierwszy dzień pokazów) oraz z dnia konkursowego, na który się złożyła projekcja krótkich filmów animowanych, nakręconych w ramach zajęć przez kolegów organizatora festiwalu – studentów Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schilera w Łodzi (PWSFTviT).

Publiczność podczas pokazów w Mińsku, fot.: vk.com

Publiczność podczas pokazów w Mińsku, fot.: vk.com

W trwającym 90 minut przeglądzie konkursowym Edward Kurczewski przedstawił pod osąd mińskiej i grodzieńskiej publiczności 20 krótkometrażowych prac studenckich, z których mińscy i grodzieńscy widzowie mieli okazję wyłonić trzy najlepsze.

Pierwszy dzień festiwalu w Grodnie, fot.: vk.com

Pierwszy dzień festiwalu w Grodnie, fot.: Irena Nowik

fot.: vk.com

Fot.: vk.com

Fot.: vk.com

Mińskiej publiczności najbardziej spodobał się film animowany zrealizowany przez studentkę PWSFTviT Natalię Krawczuk pt. „Płoty”. Drugie miejsce w stolicy Białorusi wywalczyła praca Marcina Podolca pt. „Dokument”. Na trzecim zaś miejscu uplasował się obraz pt. „Adam i Ewa” Zofii Dąbrowskiej.

Kadt z filmu "Płoty" - 1. miejsce według mińskiej publiczności, fot.: vk.com

Kadr z filmu „Płoty” – 1. miejsce według mińskiej publiczności, fot.: vk.com

Kadr z filmu "Dokument - 2 miejsce zarówno w Mińsku, jak i w Grodnie", fot.: vk.com

Kadr z filmu „Dokument – 2. miejsce zarówno w Mińsku, jak i w Grodnie”, fot.: vk.com

Kadr z filmu "Adam i Ewa" - 3. miejsce w Mińsku, fot.: vk.com

Kadr z filmu „Adam i Ewa” – 3. miejsce w Mińsku, fot.: vk.com

Gust publiczności grodzieńskiej różnił się od gustu mieszkańców białoruskiej stolicy. Najwyżej oceniony został w Grodnie film autorstwa organizatora festiwalu Edwarda Kurczewskiego pt. „Gerard: tale of man” (Gerard: opowieść o człowieku). Na drugim miejscu, podobnie jak w Mińsku, uplasował się „Dokument”. Trzecie zaś miejsce przypadło pracy pt. „Little Boxes” (Małe pudła) zrealizowanej przez Macieja Wierzejskiego.

Kadr z filmu "Gerard: tale of a man", fot.: vk.com

Kadr z filmu „Gerard: tale of a man” – 1. miejsce w Grodnie, fot.: vk.com

Kadr z filmu"Little Boxes" - 3. miejsce w Grodnie, fot.: vk.com

Kadr z filmu”Little Boxes” – 3. miejsce w Grodnie, fot.: vk.com

Jak powiedział nam Edward Kurczewski, nagrodą dla jego kolegów studentów – autorów prac, uczestniczących w pokazach konkursowych na Białorusi – jest sam fakt tego, że prace te zostały zademonstrowane publiczności białoruskiej i przez nią ocenione.

Edward Kurczewski otwiera przegląd konkursowy w Grodnie

Edward Kurczewski otwiera przegląd konkursowy w Grodnie

Publiczność podczas przeglądu konkursowego w Grodnie

Publiczność podczas przeglądu konkursowego w Grodnie

Regulamin zorganizowanego przez Edwarda konkursu prac kolegów ze studiów niewiele się różni od regulaminu, obowiązującego na organizowanym w Polsce festiwalu O!PLA. W nim w charakterze jurorów także występuje publiczność, składająca się z mieszkańców dużych i mniejszych miast Polski, a nawet niektórych niedużych miasteczek i wsi. – Tylko podczas O!PLA prace są oceniane w sześciu nominacjach – zaznacza organizator Festiwalu Polskiej Animacji na Białorusi.

Edward Kurczewski - pomysłodawca i organizator Festiwalu Polskiej Animacji w Mińsku i Grodnie

Edward Kurczewski – pomysłodawca i organizator Festiwalu Polskiej Animacji w Mińsku i Grodnie

Festiwal Polskiej Animacji w Mińsku i Grodnie odbył się z inicjatywy Edwarda Kurczewskiego po raz pierwszy, ale za rok młody człowiek planuje ponownie go zorganizować.

Znadniemna.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *