Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Spotkanie Czwartkowe

Kolejne spotkanie cykliczne odbyło się w dn. 17 stycznia. Jak podkreślił witając zebranych Konsul Generalny RP w Grodnie , zapoczątkowało ono obchody 150. rocznicy powstania styczniowego.

Z odczytem o przebiegu powstania, jego przywódcach, najważniejszych bitwach, a także o miejscach pamięci i grobach powstańców na Grodzieńszczyźnie opowiedział historyk . Krajoznawca Iwan Budnik uzupełnił temat zwracając uwagę na operacje karne wojsk rosyjskich, stosowanie przez tłumiciela powstania Murawiowa-Wieszaciela zasady odpowiedzialności zbiorowej, gdy palono całe wsie za pomoc powstańcom, a mieszkańców wysyłano na Syberię i w głąb Rosji.

Lubow Zoryna opowiedziała o historii obrazu z 1934 roku, znajdującego się w domu rodziny grodzieńskiej i przedstawiającego śmierć powstańca. Jaki jest los tej rodziny nie wiadomo, prawdopodobnie ich deportowano, a dom przejęła rodzina przybyła z Rosji.

O swoim dziadku – powstańcu styczniowym i dalszych losach rodziny opowiedział krajoznawca .

Spotkania Czwartkowe, na które zapraszają redakcja „Magazynu Polskiego” i Konsulat Generalny RP w Grodnie, odbywają się w trzeci czwartek miesiąca. Następne odbędzie się dn. 21 lutego o 18.30.

IW

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *