Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Katolicy Oszmiany postawili już dwudziesty krzyż na miejscowej Golgocie

Mierzący ponad cztery metry i ważący ponad 400 kilogramów krzyż stał się już dwudziestym, który stanął w Palmową Niedzielę na wzgórzu w Oszmianie, zwanym przez miejscową ludność Świętą Górą bądź Golgotą.

Oszmiańska Golgota, fot.: vgr.by

Oszmiańska Golgota, fot.: vgr.by

Dwadzieścia lat, tyle ile jest postawionych krzyży, liczy też tradycja stawiania przez oszmiańskich katolików ogromnych krzyży w Niedzielę Palmową przed rozpoczęciem Wielkiego Tygodnia na najwyższym wzgórzu w tym mieście.

Stawianie dwudziestego krzyża na oszmiańskiej Golgocie, fot.: vgr.by

Stawianie dwudziestego krzyża na oszmiańskiej Golgocie, fot.: vgr.by

Krzyże, które są stawiane na oszmiańskiej Golgocie, są wykonywane zawczasu przed każdym Wielkim Tygodniem, który oszmiańscy katolicy spotykają przemarszem przez całe miasto, przeżywając w ten sposób drogę Jezusa Chrystusa na śmierć. Idący na czele pochodu mężczyźni niosą ciężki krzyż, nie zdejmując go z barków, przez dwa kilometry (tyle liczy dystans od kościoła św. Michała Archanioła w Oszmianie do miejscowej Golgoty). Zatrzymują się czternaście razy, zgodnie z liczbą stacji Drogi Krzyżowej Zbawcy.

Jedna ze stacji na Drodze Krzyżowej w Oszmianie , fot.: Wasilij Fiedosienko/Reuters

2014 rok. Jedna ze stacji na Drodze Krzyżowej w Oszmianie , fot.: Wasilij Fiedosienko/Reuters

Każdą ze stacji miejscowi mieszkańcy urządzają, wynosząc z domów nakryte odświętnymi obrusami stoły, które dekorują świętymi obrazami i kwiatami.

Stawianie dziwiętnastego krzyża na oszmiańskiej Golgocie w 2014 roku, fot.: Wasilij Fiedosienko/Reuters

Stawianie dziewiętnastego krzyża na oszmiańskiej Golgocie w 2014 roku, fot.: Wasilij Fiedosienko/Reuters

Oszmiańska Golgota, zwana przez miejscową ludność także Świętą Górą, bądź Górą Franciszkańską, jest jednym z najwyższych punktów na terytorium Białorusi. Jedną ze swoich nazw Góra Franciszkańska zawdzięcza temu, że u jej podnóża zachowały się ruiny kościoła św. Franciszka, wzniesionego tu pół tysiąclecia temu. Na samym zaś wzgórzu kiedyś mieścił się cmentarz.

Znadniemna.pl za vgr.by

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *