Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

„Krew na Bruku. Grodno 1939” obejrzano w Makarowcach

Członkowie Związku Polaków na Białorusi należący do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Makarowcach po nabożeństwie w Święto Miłosierdzia Bożego 12 kwietnia mieli okazję obejrzeć film dokumentalny o obronie Grodna we wrześniu 1939 roku, nakręcony przez warszawską Fundację Joachima Lelewela i firmę producencką przy wsparciu .

Makarowce_Pokaz_filmu_02

Nakręcony w ubiegłym roku dokument „Krew na bruku. 1939” został wyświetlony w salce katechetycznej przy kościele w Makarowcach dzięki uprzejmości miejscowego proboszcza ks. Pawła Białonosa.

Kapłan nie tylko umożliwił delegacji ZPB z Grodna, która przywiozła film, dostęp do pomieszczenia. Udostępnił także sprzęt, dzięki któremu działacze związkowi z Grodna mogli wyświetlić film, na który, w ramach prowadzonej przez ZPB zbiórki, mieszkańcy Makarowców, Poczobutów i okolicznych miejscowości uzbierali jedną z największych wśród oddziałów ZPB kwot pieniężnych.

Duże zainteresowanie filmem o obronie Grodna we wrześniu 1939 roku wśród miejscowych mieszkańców tłumaczy się tym, że wielu z nich, bądź ich rodzice i dziadkowie, osobiście przeżyli skutki przyjścia na Północno-Wschodnie II Rzeczypospolitej tak zwanych „pierwszych Sowietów”.

Dawali temu wyraz między innymi podczas prelekcji na temat tragedii ludności polskiej we wrześniu 1939 roku na polskich Kresach Wschodnich, którą wygłosił Witold Iwanowski, znakomity grodzieński krajoznawca i publicysta.

Makarowce_Pokaz_filmu

dziękuje za przebycie na pokaz filmu

Za aktywny udział w pokazie filmu podziękował zgromadzonym, obecny na nim, prezes ZPB Mieczysław Jaśkiewicz.

Znadniemna.pl

1 odpowiedź „Krew na Bruku. Grodno 1939” obejrzano w Makarowcach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *