HomeOświataWarsztaty dziennikarskie dla młodzieży z Białorusi

Warsztaty dziennikarskie dla młodzieży z Białorusi

Dwudziestu młodych Polaków z Mińska, Brześcia, Kobrynia i Grodna na zaproszenie Fundacji Instytut Inowacji wzięło udział w dziesięciodniowym pobycie w Warszawie. Młodzież uczestniczyła w warsztatach dziennikarskich, debatach eksperckich oraz licznych spotkaniach z przedstawicielami polskich mediów, instytucji kultury i organizacji pozarządowych.

Krzysztof Ziemiec (w środku) z młodzieżą

Krzysztof Ziemiec (w środku) z młodzieżą

Pobyt polskiej młodzieży w stolicy Polski odbył się w ramach projektu „Dziennikarze w kulturze, kultura w dziennikarstwie” i był współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach programu Współpraca z Polonią i Polakami za granicą 2013.

Warsztaty z młodzieżą prowadzili doświadczeni dziennikarze, m.in. prezenter „Wiadomości” TVP Krzysztof Ziemiec, dziennikarka i prezenterka z TVP Zofia Czernecka, redaktor naczelna portalu culture.pl Weronika Kostyrko-Ziemińska oraz dziennikarka działu krajowego „Rzeczpospolitej” Sylwia Szparkowska. Młodzi Polacy zobaczyli, jak wygląda praca prezentera, mogli też samodzielnie na mieście przeprowadzić sondę na określony temat.

Warsztaty „Autoprezentacja w kontekście pracy ze sponsorami i partnerami” przez dwa dni prowadziła ekspert w dziedzinie Public Relations Katarzyna Gontarczyk.

– Przez wspólną grę, którą wymysliła prowadząca, mieliśmy okazję pod jej czułym okiem przedstawić swoją autoprezentacje oraz sposób zachowania podczas spotkań partnerskich, a także nauczyć się umiejętności organizacji pracy w zespole – mówi uczestnik warsztatów Paweł.

W siedzibie Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego odbyła się konferencja „Polacy na Białorusi”, w której udział wzięli Anna Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Miedzynarodowych, Kamil Kłysiński z Ośrodka Studiów Wschodnich oraz Mariusz Maszkiewicz, były ambasador RP na Białorusi. Moderatorem dyskusji był Bartosz Koziński z Europejskiego Instytutu na rzecz Demokracji. Na konferencji przedstawiono sytuację mniejszości polskiej na Białorusi oraz stanowisko Rządu RP wobec polskiej mniejszości i jej organizacji społecznych.

Młodzież spotkała się także z Wiktorem Świetlikiem z Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Poslkich oraz Jakubem Bernatem z Telewizji Biełsat, którzy opowiedzieli o problemach z jakimi muszą codziennie zmagać się dziennikarze.

Beneficjeńci projektu spotkali sie z przedstawicielami mniejszości białoruskiej, działajacymi przy Domu Białoruskim w Warszawie oraz promotorami kultury bialoruskiej ze Stowarzyszenia MY – twórcami Festiwalu Filmu Białoruskiego Bulbamovie. Wzięli też udział w dorocznym Festiwalu EtnoPraga, prezentując warsztat robienia lalek na stoisku białoruskim przed Domem Kultury TU Praga na placu Hallera.

Stoisko białoruskie na Festiwalu EtnoPraga

Stoisko białoruskie na Festiwalu EtnoPraga

– Wyrób białoruskich lalek wywołał duże zainteresowanie wśród obecnych na festiwalu. Było mi bardzo przyjemnie pracować zarówno z dziećmi jak i ze starszymi osobami. Bardzo dobry festiwal – zaznacza Julia, prowadząca warsztaty.

Julia odkrywa tajniki robienia białoruskich lalek najmłodzym uczestnikom Festiwalu

Julia odkrywa tajniki robienia białoruskich lalek najmłodzym uczestnikom Festiwalu

Były też atrakcje turystyczne – zwiedzanie Zamku Królewskiego i Łazienek oraz spacer po Starym Mieście z przewodnikiem. 

Młodzież próbuje konstruować tekst prasowy

Młodzież próbuje konstruować tekst prasowy

– Atmosfera na warsztatach była wyjątkowa. Panowała pełna harmonia i wzajemna serdeczność. Znakomita była wspólpraca z organizatorami projektu. Projekt dał możliwość poznać wielu ciekawych ludzi. Otrzymana na warsztatach wiedza przybliżyła nam reguły rządzące światem mediów oraz nauczyła dostrzegać pojawiającą się w nich czasem manipulację. W przyszłości mam zamiar zostać dziennikarzem. Oby było więcej takich inicjatyw! – podsumuwuje Władysław.

Aleksander Kisiel

 

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content