HomeHistoriaWystawa fotografii Albom.pl

Wystawa fotografii Albom.pl

7 lutego 2017 r. o godz. 16:30 w Brzeskim Obwodowym Muzeum Krajoznawczym przy ul. Karla Marksa 60 odbędzie się wernisaż projektu fotograficznego „Albom.pl”. Wystawa przedstawia zdjęcia pierwszej połowy XX wieku z prywatnych archiwów mieszkańców polsko-białoruskiego pogranicza.

Sopoćkinie

Prezentowane na wystawie zdjęcia zostały zebrane w 2013 roku podczas objazdu siedmiu miejscowości: Kleszczel i Gródka w Polsce oraz Sopoćkin (Grodzieński rejon), Łunny (Mostowski rejon), Wołpy (Wołkowyski rejon), Wołkowyska i Kamieńca na Białorusi. Wzięli w nim udział fotografowie, historycy i dziennikarze z obydwu krajów.

Negatyw Jerzego Kostko, odkopane na strychu jego domu w Kleszczelach

Kamieniec

Kamieniec

Kamieniec

W trakcie objazdów udało się odnaleźć i przywrócić do pamięci kilku miejscowych fotografów. Największym odkryciem są negatywy Jerzego Kostko, odkopane na strychu jego domu w Kleszczelach. Fotografował swoje miasteczko przez pół wieku. Przez jego atelier przewinęli się bodaj wszyscy mieszkańcy miasteczka z tego okresu. Ich portrety można zobaczyć na wystawie.

Gródek

Gródek

Łunno-Wołkowysk

Sopoćkinie

Łunno

Prezentowane są tu także zdjęcia innych wiejskich fotografów. W prawie każdym z odwiedzanych miasteczek, w okresie międzywojennym działał zakład fotograficzny, przeważnie żydowski. W Gródku najpopularniejszym, i chyba jedynym, fotografem był Josef Abramicki, który jednocześnie strzygł i golił. W Sopoćkiniach zachowało się dużo odbitek z zakładu żydowskiego fotografa Berkowskiego, który robił zdjęcia z uroczystości katolickich, prawosławnych i świeckich. W Wołkowysku działały w międzywojniu co najmniej cztery zakłady fotograficzne. Ze znalezionych resztek archiwów fotograficznych rzemieślników, którzy robieniem zdjęć zajmowali się dla zarobku, wyłania się obraz wiejskiej fotografii atelierowej z początku XX wieku.

Sopoćkinie

Sopoćkinie

Objazd w wyniku którego powstała wystawa „Albom.pl”, został zrealizowany w ramach projektu „Fotograficzna wyprawa archeologiczna na polsko- białoruskie pogranicze” dotowanego przez MSZ. W jego trakcie zarchiwizowano ponad 2000 fotografii z 70 prywatnych kolekcji. 800 wybranych fotografii obejrzeć można na stronie albom.pl. Są też na niej udostępnione sfilmowane fragmenty rozmów oraz spisane historie odwiedzanych ludzi.

Wołkowysk

Wołkowysk

Wołkowysk

Wystawa, przygotowana przez Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej WIDOK i kuratora Grzegorza Dąbrowskiego, została zorganizowana przez Brzeskie Obwodowe Muzeum Krajoznawcze i Konsulat Generalny RP w Brześciu i będzie otwarta do 28 lutego.

Znadniemna.pl za brzesc.msz.gov.pl

Latest comment

  • Przepiękna patriotyczna inicjatywa,dziękuję wszystkim którzy przyczynili się do jej powstania za trud i ogrom pracy ale dzięki tej i innym podobnym akcjom ocalimy od zapomnienia kawałeczek Polski .
    Moje korzenie też są z tamtąd ,Grodno i Szczuczynek to dla moich Rodziców były najpiękniejsze miejsca na Świecie.Ocalało trochę zdjęć podobnych do tych wystawowych ,a ja traktuję je jak relikwie.Pozdrawiam ,ML.

Skomentuj