HomeReligiaAbp Tadeusz Kondrusiewicz krytykuje Swietłanę Aleksijewicz

Abp Tadeusz Kondrusiewicz krytykuje Swietłanę Aleksijewicz

Abp Tadeusza Kondrusiewicza zasmuciły słowa białoruskiej noblistki Swietłany Aleksijewicz, która w wywiadzie telewizyjnym powiedziała, że na Białorusi jeżeli ktoś z zewnątrz dostarczy broń „katolicy zaczną zabijać prawosławnych”.

Abp Tadeusz Kondrusiewicz

Swietłana Aleksijewicz podczas ostatniego wywiadu dla rosyjskiej TV Dożdz, powiedziała, że na Białorusi podobnie jak w Donbasie, jeżeli wmieszają się siły zewnętrzne może dojść do podobnego konfliktu. Sposób jakim w tym kontekście umieściła białoruskich katolików zaniepokoił katolickiego hierarchę.

„Z całą pewnością chcę podkreślić, że nawet nie można tego sobie wyobrazić na Białorusi, gdzie historycznie kształtują się dobre międzyreligijne i międzyetniczne relacje, które są naszym narodowym skarbem i dobrym przykładem dla całego świata.” – pokreślił abp Kondrusiewicz w liście otwartym opublikowanym na portalu Catholic.by.

Duchowny przypomniał też, że zarówno Kościół Katolicki jak i Kościół Prawosławny robią wszystko, co możliwe, żeby rozwijać kontakty między sobą i społeczeństwem.

„Nie chcemy, by Pani słowa jako laureata narody Nobla zostały uznane za wezwanie do międzywyznaniowej konfrontacji, ale na odwrót, będą wnosić pokój i sprzyjać konsolidacji naszego społeczeństwa.” – dodał.

Arcybiskup wyraził też nadzieję, że noblistka wypowiadając swoje słowa nie miała złych zamiarów.

Znadniemna.pl za belsat.eu/caholic.by

No comments

Skomentuj