HomeKulturaMłodzi polscy aktorzy zza granicy spotkali się we Włocławku

Młodzi polscy aktorzy zza granicy spotkali się we Włocławku

Na przełomie czerwca i lipca we Włocławku odbyła się XII już edycja Wakacyjnego Festiwalu Teatrów Dziecięcych zza Granicy, w którym wzięli udział młodzi aktorzy z Polski, Litwy, Ukrainy i Białorusi.

Afisz XII Wakacyjnego Festiwalu Teatrów Dziecięcych zza Granicy we Włocławku

Białoruś w tym roku na festiwalu we Włocławku reprezentowali młodzi Polacy z trzech zespołów aktorskich – „Lidziany” (Lida), MiUD (Świsłocz) oraz „Przyjaciele” (Porzecze).

W przeglądzie konkursowym zaprezentowało się ogółem dziewięć zespołów aktorskich, których grę na scenie oceniało jury w składzie: aktorka Jolanta Wołłejko, aktor i reżyser Tomasz Grochoczyński, wykładowca w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie oraz dramaturg i krytyk teatralny Jerzy Rochowiak, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu.

Zespół teatrzyku „Lidziany” z Lidy

Jurorzy postanowili w tym roku przyznać tylko pierwsze miejsce, którego zdobywcą został teatrzyk „Przyjaciele” z Litwy. Reszta uczestników przeglądu konkursowego została przez jurorów i organizatorów festiwalu odznaczona dyplomami z wyróżnieniem.

Nagrodę aktorską odbiera Władysław Sobolewski

Władysław Sobolewski

Albina Kożuchowska z nagrodą aktorską

Publikacja o młodych aktorach z Lidy w miejscowej prasie

Przyznano także wyróżnienia indywidualne. Za rolę Pani Doktor w przedstawieniu teatralnym pt. „Źródło radości” nagrodę aktorską otrzymała młoda aktorka z Lidy Albina Kożuchowska (teatrzyk „Lidziany”). Kolejnym nagrodzonym aktorem z Lidy został Władysław Sobolewski.

Teatrzyk MiUD ze Świsłoczy w konkursie wystąpił z przedstawieniem pt. „Moje, nie moje”, a „Przyjaciele” z Porzecza zagrali dla publiczności i jury „Bajkę o smutnym osiołku”.

Wakacyjny Festiwal Teatrów Dziecięcych zza Granicy we Włocławku organizowany jest przez Dobrzyńsko- Kujawskie Towarzystwo Kulturalne i Teatr Impresaryjny im. Włodzimierza Gniazdowskiego.

Irena Biernacka z Lidy

No comments

Skomentuj