HomeReligiaDziałacze ZPB z Lidy jak co roku modlili się do Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze

Działacze ZPB z Lidy jak co roku modlili się do Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze

Doroczną pielgrzymkę do Częstochowy i Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze odbyli w dniach 29-31 lipca członkowie Oddziału Związku Polaków na Białorusi w Lidzie.

Pielgrzymi z Lidy na Jasnej Górze

Organizacja co najmniej raz do roku wypraw do cudownych obrazów Bożej Rodzicielki na Jasnej Górze w Częstochowie oraz w Ostrej Bramie w Wilnie to tradycja Oddziału ZPB w Lidzie. Takie pielgrzymki zawsze odbywają się kosztem samych pielgrzymów, którzy organizują zrzutkę, wynajmują autokar i podróżują do świętych miejsc, zatrzymując się na nocleg w ośrodkach dla pielgrzymów, prowadzonych przez księży bądź siostry zakonne.

Tak było i tym razem. W Częstochowie grupę rodaków z Lidy gościły w progach Domu Pielgrzyma im. Jana Pawła II przy Jasnej Górze siostry Antoninki. Tak się złożyło, że pielgrzymka działaczy ZPB z Lidy na Jasną Górę zbiegła się w czasie z uroczystościami z okazji Jubileuszu trzechsetnej rocznicy koronacji świętego wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej. Pielgrzymi mieli okazję zobaczyć święty wizerunek w koronie, odnowionej z okazji jubileuszu koronacji cudownego obrazu. Pielgrzymi z Lidy uczestniczyli w jubileuszowych nabożeństwach, apelu i nocnym czuwaniu, zanosząc do świętej Bożej Rodzicielki swoje prośby.

W Częstochowie Polacy z Lidy spotkali swojego dobrego znajomego – dr nauk historycznych Roberta Gawkowskiego, który zgodził się potowarzyszyć im w drodze powrotnej z Częstochowy do Warszawy i w przeddzień obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oprowadzić ich po stolicy Polski, opowiadając o powstaniu i pokazując miejsca z nim związane między innymi na Starym Mieście i w jego okolicach.

Po Warszawie Polaków z Lidy oprowadzał dr nauk historycznych Robert Gawkowski

Przygotowania do obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego

Polacy z Lidy spacerują po warszawskiej Starówce

Irena Biernacka z Częstochowy i Warszawy

No comments

Skomentuj