HomeKultura„Uwaga Talent” – Mińsk 2017

„Uwaga Talent” – Mińsk 2017

II edycja Festiwalu Talentów i Niezwykłych Umiejętności „Uwaga Talent”-Mińsk 2017 odbyła się 11 listopada w stolicy Białorusi.

Organizatorami wydarzenia były: działające w Mińsku Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Poloniczka ” oraz duet „WitaM” (Maryna Towarnicka i Witalij Aleszkiewicz). Jedną z nagród dla laureatów festiwalu – wycieczkę krajoznawczą do Lidy i Nowogródka – ufundował Związek Polaków na Białorusi. Organizację festiwalu wsparła także Ambasada RP w Mińsku.

W jury festiwalu zasiedli: Leon Tuszyński, kierownik zespołu tańca ludowego „Wiazynka” (przewodniczący jury), Irena Taleńczyk, wykładowca w Akademii Sztuki w Mińsku, Maryna Towarnicka, z duetu „WitaM” oraz konsul Anna Kulikowska, pierwsza sekretarz Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Mińsku.

Jury festiwalu

Do konkursu, przeprowadzonego w ramach Festiwalu „Uwaga Talent” – Mińsk 2017, przystąpiło blisko stu młodych artystów z Mińska i obwodu mińskiego. Jury musiało wytypować zdobywcę Grand-Prix oraz ogłosić laureatów w czterech kategoriach konkursowych: „Wokaliści indywidualni”, „Zespoły/grupy muzyczne”, „Muzyka instrumentalna” i w kategorii „Choreografia”.

To właśnie artyści z tej ostatniej kategorii – zespół taneczny „Jegoza” z Witebska – zdaniem jury zasłużyli na Grand Prix festiwalu „Uwaga Talent” – Mińsk 2017.

Przewodniczący jury Leon Tuszyński ogłasza zdobywców Grand Prix – zespół „Jegoza” z Witebska

Reszta nagród i wyróżnień została rozdana następującym artystom i zespołom:

1 miejsce w kategorii «Wokaliści indywidualni» (wiek od 6 do 10 lat) zdobyła – Nadzieja Kosarewska (Fanipol).

Wyróżnienie w tej kategorii przyznano Mikaeli Szeniec (Mińsk).

1 miejsce w starszej grupie wiekowej (11-16 lat) w kategorii «Wokaliści indywidualni» zdobyli ex aequo – Wiaczesław Araszkiewicz (Borysów) oraz Angelina Jaroszczuk (Mińsk).

Wyróźnienie w tej kategorii przyznano Michałowi Zibierowowi (Fanipol).

W tej kategorii jury przyznało także nagrodę specjalną, którą otrzymała Maria Daniłowa z Fanipola.

Pierwsze miejsce podzieliły między sobą także uczestnicy konkursu w kategorii „Zespoły/grupy muzyczne” Zdobyły je: chór „Harmonia” (Fanipol) oraz zespół dziecięcy „Wesołe nutki” (Mińsk). Wyróżnienie w tej kategorii konkursowej otrzymał stołeczny duet „Śpiewające serduszka”.

Na scenie chór „Harmonia”

Duet „Śpiewające serduszka”

Zespół „Wesołe nutki”

W dwóch grupach wiekowych przyznano nagrody w kategorii „Muzyka instrumentalna”. Zwycięzcą wśród najmłodszych instrumentalistów (6-10 lat) została Zofia Szakleina (Dzierżyńsk), a wyróżnienie w tej grupie wiekowej zdobył również mieszkający w Dzierżyńsku Aleksy Duka.

Wśród starszych (11-16 lat) instrumentalistów nie miał sobie równych w konkursie Roman Duka z Mińska, a wyróżnienie w te j grupie przyznano Lizawiecie Aleksandrowicz z Dzierżyńska.

Zespołowe zwycięstwo w kategorii „Muzyka instrumentalna” świętował zespół „Tembr” ze stolicy Białorusi, a wyróżnienie w tej kategorii przyznano zespołowi instrumentalnemu z Wilejki.

W kategorii „Choreografia” oprócz zdobywców Grand Prix festiwalu – zespołu „Jegoza” z Witebska – jury wyróżniło został także taniec, zaprezentowany przez zespół „Śpiewające serduszka” z Mińska.

Tańczy zespół „Jegoza”

Po zakończeniu II Festiwalu Talentów i Niezwykłych Umiejętności „Uwaga Talent”- Mińsk 2017 jego organizatorzy ogłosili, że za rok planują przeprowadzić jego trzecią edycję.

Znadniemna.pl

No comments

Skomentuj