HomeHistoria74. rocznica Bitwy o Surkonty

74. rocznica Bitwy o Surkonty

Działacze Związku Polaków na Białorusi z Grodna, Lidy, Radunia i innych miejscowości wspólnie z przedstawicielami Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej z siedzibą w Warszawie obchodzili w minioną niedzielę, 19 sierpnia, 74. rocznicę pierwszej bitwy oddziałów Armii Krajowej z Armią Czerwoną, zwanej Bitwą o Surkonty.

Tabliczka na grobie legendarnego dowódcy AK Macieja Kalenkiewicza „Kotwicza” na cmentarzu żołnierzy poległych w Bitwie o Surkonty

W bitwie tej razem z podkomendnymi poległ legendarny dowódca AK, autor operacji „Ostra Brama”, płk Maciej Kalenkiewicz „Kotwicz”. Czyn bohaterski poległych pod Surkontami polskich żołnierzy jest upamiętniony na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie napisem na jednej z tablic – „SURKONTY 21 VIII 1944”.

Zorganizowane przez ZPB uroczystości rocznicowe zainaugurowała Msza św. w intencji poległych akowców w kościele pw. św. Linusa, we wsi Pielasa, leżącej obok cmentarza żołnierzy AK, poległych w Bitwie o Surkonty.

Wierni, zgromadzeni w kościele św. Linusa we wsi Pielasa, na nabożeństwie w intencji żołnierzy Armii Krajowej, poległych pod Surkontami

Po nabożeństwie uczestniczący w nim Polacy udali się na cmentarz poległych pod Surkontami żołnierzy Armii Krajowej i ich dowódcy, aby oddać hołd ich pamięci i odmówić nad grobami bohaterów modlitwę „Anioł Pański”.

Polacy na Cmentarzu żołnierzy AK, poległych pod Surkontami

Na cmentarzu przemawia Andrzej Poczobut, członek Zarządu Głównego ZPB

 

Znadniemna.pl, zdjęcia Facebook.com

No comments

Skomentuj