HomeKulturaW Mińsku otwarto wystawę skrzydlatych słów wielkich Polaków pt. „Sklep z cytatami”

W Mińsku otwarto wystawę skrzydlatych słów wielkich Polaków pt. „Sklep z cytatami”

Wystawa „Sklep z cytatami”, składająca się ze skrzydlatych słów polskich pisarzy i poetów, została otwarta we wtorek, 13 listopada, w Bibliotece Narodowej Białorusi. Jest to jedno z wydarzeń trwającego w białoruskiej stolicy Miesiąca Literatury Polskiej na Białorusi.

Dyrektor Biblioteki Narodowej Białorusi Raman Matulski i dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku Cezary Karpiński

„Chcemy pokazywać Białorusinom polską kulturę i znanych Polaków” – powiedział PAP Raman Matulski, dyrektor Biblioteki Narodowej Białorusi. „Są tu poeci i pisarze, naukowcy jak Maria Skłodowska-Curie, którzy przybliżają nam Polskę w różnych epokach, w różnych aspektach” – dodał.

Przemawia Raman Matulski, dyrektor Biblioteki Narodowej Białorusi

Podkreślił, że Polaków i Białorusinów jako sąsiadów łączy „nie tylko granica”, ale historia, kultura czy nawet przyzwyczajenia. „Najlepszym przykładem tego jest cytat z Adama Mickiewicza, urodzonego na tych terenach. Nie da się go podzielić, bo jest nasz wspólny” – mówił Matulski, który kończąc swoje przemówienie złożył Polakom życzenia z okazji stulecia odzyskania niepodległości.

„Wystawa jest jednym z wydarzeń Miesiąca Literatury Polskiej na Białorusi” – powiedział dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku Cezary Karpiński, zapraszając gości wystawy także na inne wydarzenia w ramach tego cyklu.

Przemawia Cezary Karpiński, dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku

Daria Mielcarzewicz, autorka plakatów „Sklepu z cytatami”, powiedziała zebranym, że projekt będzie wkrótce obchodzić szóste urodziny. „Od początku zależało nam na misyjności tego projektu, tzn. żeby przez niego zachęcać ludzi do czytania” – powiedziała artystka.

Przemawia Daria Mielcarzewicz, autorka wystawianych prac

Dodała, że w kolekcji „Sklepu” są zaprezentowane na Białorusi plakaty z cytatami pisarzy i poetów, ale także cały szereg przedmiotów użytkowych, takich jak koszulki, kubki czy plecaki, na których umieszczono skrzydlate słowa znanych Polaków.

Jak wyjaśniła, znalazły się na nich też cytaty artystów i postaci popkultury, również z zagranicy, np. malarki Fridy Kahlo czy Lorda Vadera z „Gwiezdnych Wojen”.

Wystawa prezentowana w Mińsku to zbiór plakatów z cytatami m.in. Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Henryka Sienkiewicza, Marka Hłaski, Witolda Gombrowicza, Stanisława Lema i innych. Towarzyszy jej ekspozycja prezentująca białoruskie przekłady polskiej literatury.

Cytaty, które nie były wcześniej przetłumaczone w ramach dzieł literackich, przełożyła Maryja Puszkina.

Wystawa „Sklep z cytatami” w Bibliotece Narodowej Białorusi potrwa do 28 listopada br.

Znadniemna.pl za Justyna Prus/PAP, zdjęcia pochodzą z www.nlb.by

Najnowsze komentarze

  • Fajna inicjatywa ! Wrócił Karpiński i znów „hula” !

  • Dobrze by było taką wystawę zorganizować w Grodnie. Czy istnieje taka możlieość? Dziękuję

    • Pani Karolino, jako się komuś bardzo, ale bardzo się chce zajmować pieniactwem, to taka wystawa jego nie interesuje(mówię to nie do Pani).
      Proszę bardzo, działajcie, Wam jest wszystko dane.

Skomentuj