HomeKulturaW Mińsku otwarto wystawę malarstwa sakralnego „Biblia pauperum”

W Mińsku otwarto wystawę malarstwa sakralnego „Biblia pauperum”

Wernisaż wystawy „Biblia pauperum”, autorstwa malarki z Gdyni Anny Makać, odbył się 15 marca w Narodowym Muzeum Historycznym Republiki Białoruś. Prace artystki sprowadził do białoruskiej stolicy Instytut Polski w Mińsku.

Anna Makać i Wiktor Downar

Wernisaż rozpoczął się od wystąpienia białoruskiego malarza Wiktora Downara, który poznał artystkę z Gdyni podczas prestiżowych Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów w Nowicy (Małopolska). Mówiąc o stylu malarskim swojej koleżanki z Polski białoruski artysta podkreślił, że łączy ona tradycje Wschodu i Zachodu.

Obecny na wernisażu wiceprezes Białoruskiej Fundacji Kultury i szef Towarzystwa Białoruś-Polska Anatol Butewicz oświadczył z kolei, że dostrzega w pracach Anny Makać wyraźny wpływ ludowej sztuki rumuńskiej, którą miał okazję poznać, kiedy pełnił funkcje ambasadora Republiki Białoruś w Rumunii.

Anatol Butewicz

Słowa wdzięczności za możliwość wystawienia tak ciekawej odmiany polskiej sztuki plastycznej wypowiedział pod adresem artystki z Gdyni i Instytutu Polskiego w Mińsku dyrektor Narodowego Muzeum Historycznego Republiki Białoruś Paweł Sapoćko.

Paweł Sapoćko

Sama autorka wystawionych prac opowiedziała, że malowaniem ikon zainteresowała się jeszcze będąc studentką. Zaczynała od kopiowania ikon rosyjskich, a pod koniec lat 90. poznała etiopską, koptyjską i lwowską szkoły malarskiej sztuki sakralnej.

Koordynator projektu z ramienia Instytutu Polskiego w Mińsku Aleksiej Maciuszonok i Anna Makać

Anna Makać

W swojej twórczości Anna Makać wykorzystuje współczesne środki wyrazu. Inspiruje ją sztuka ludowa takich krajów jak Gruzja, Etiopia, zachodnia Ukraina, Rumunia, a także ludowa sztuka sakralna Meksyku i Peru.

Niektóre prace Anny Makać są utrzymane w estetyce ilustracji dla dzieci. Część zbioru obrazów, które są prezentowane w Narodowym Muzeum Historycznym Republiki Białoruś składa się z ikon, które zostały namalowane z potrzeby serca, jako ikony domowe. Około połowy prezentowanych w Mińsku prac artystka wykonała specjalnie na potrzeby wystawy w białoruskiej stolicy. Część z tych prac układa się w cykl ikon, ukazujących świętych, podróżujących na różnych zwierzętach. Widoczne na ikonach łacińskie napisy nawiązują do tradycji średniowiecznych obrazów. Ogółem wystawę można scharakteryzować jako rodzaj Biblii w obrazkach, stąd jej nazwa – „Biblia pauperum”.

Będzie ona dostępna dla odwiedzających Narodowe Muzeum Historyczne Republiki Białoruś do 31 marca.

Paulina Juckiewicz z Mińska

Najnowsze komentarze

  • eeeeeeeeeee tam …….

  • Przepiękne, w swoich szczegółach i bliskie człowiekowi. Takie ludzkie oblicza świętych, aniołów i Matki Bożej. Dziękuję Pani Anno!

Skomentuj