HomeSpołeczeństwoPremier RP Mateusz Morawiecki: „Nie zgadzamy się na branie Polaków za zakładników”.

Premier RP Mateusz Morawiecki: „Nie zgadzamy się na branie Polaków za zakładników”.

Premier Mateusz Morawiecki wyraził zdecydowany sprzeciw w związku z aresztowaniem Andżeliki Borys, szefowej Związku Polaków na Białorusi. Jak zaznaczył, wpisuje się to w szerszy kontekst szykanowania polskich działaczek na Białorusi. Szef rządu wygłosił w środę oświadczenie dla mediów.

Prezes Związku Polaków na Białorusi została w środę skazana na 15 dni aresztu za organizację „nielegalnej imprezy masowej”. Za taką władze uznały tradycyjny doroczny jarmark „Grodzieńskie Kaziuki”. Do zatrzymania Andżeliki Borys doszło we wtorek.

Morawiecki poruszy temat na Radzie Europejskiej

W oświadczeniu szef rządu podkreślił, że Polska nie zgadza się na takie traktowanie swoich obywateli, a zatrzymaną Borys nazwał „zakładniczką” Mińska. – To działanie niezgodne ze standardami międzynarodowymi – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Zapowiedział, że w związku z tym będzie o sprawie rozmawiał podczas rozpoczynającego się w czwartek posiedzenia Rady Europejskiej.

Jak dodał, dzisiaj powinniśmy pomiędzy narodami polskim i białoruskim budować mosty, a nie mury. – I nie szukać kozła ofiarnego, tak jak to się dzieje w przypadku aktualnych władz białoruskich, które robią wszystko żeby niszczyć dobre relacje pomiędzy Polakami a Białorusinami. Nie udaje się to im, dlatego zaostrzają jeszcze bardziej swoje metody – ocenił.

Znadniemna.pl za TVP.INFO

No comments

Skomentuj