HomeBiałoruśDziałacze ZPB z obwodu grodzieńskiego porządkowali nekropolie polskie do Dnia Wszystkich Świętych i Zaduszek (ZDJĘCIA)

Działacze ZPB z obwodu grodzieńskiego porządkowali nekropolie polskie do Dnia Wszystkich Świętych i Zaduszek (ZDJĘCIA)

Represje, wymierzone w kierownictwo Związku Polaków na Białorusi i działaczy ZPB nie zniechęciły najbardziej aktywnych i patriotycznie nastawionych przedstawicieli organizacji do dbania o polskie nekropolie wojenne oraz cywilne, opiekę nad którymi Polacy uważają za powinność, na której wykonywanie nie mogą wpływać żadne okoliczności.

Do redakcji dotarły zdjęcia posprzątanych i uporządkowanych specjalnie przed Dniem Wszystkich Świętych i Zaduszkami polskich kwater wojennych, grobów żołnierskich oraz cywilnych, rozsianych po obwodzie grodzieńskim.

Akcja sprzątania polskich grobów odbyła się z inicjatywy Oddziału ZPB w Lidzie, którego wysłannicy ze sprzętem do zbierania liści nawiedzili polskie nekropolie także w sąsiednich z lidzkim rejonach, m.in. w Wasiliszkach, które leżą w rejonie szczuczyńskim.

Na zdjęciach, ze względów bezpieczeństwa, nie zawsze widać twarze cichych bohaterów, którzy dbają o groby przodków, walczących w okresie II wojny światowej oraz wcześniejszych konfliktach zbrojnych o przetrwanie polskości na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej. Ludzie rozumieją, że teraz, kiedy  rząd Białorusi prowadzi nagonkę na Polaków, czczących żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego z okresu II wojny światowej oraz Armii Krajowej, nawet sprzątanie grobów żołnierskich może być zinterpretowane jako zbrodnia.

Zapraszamy do oglądania zdjęć, stanowiących świadectwo tego, że Polacy na Grodzeńszczyźnie, pozostają wierni swojemu patriotycznemu obowiązkowi dbania o groby zmarłych przodków wbrew wiszącej nad nimi groźbie usłyszenia absurdalnych zarzutów – chociażby oskarżeń o podżeganiu do nienawiści na tle narodowościowym, religijnym językowym i innym – jakie usłyszeli przebywający ponad 7 miesięcy w areszcie śledczym prezes ZPB Andżelika Borys i jej kolega z Zarządu Głównego ZPB Andrzej Poczobut.

Lida. Cmentarz Lotników

Surkonty

 Wawiórka

Nieciecz

Dudy

Wasiliszki i Wasiliszki Stare

Jeziory i Stryjówka

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content