HomeHistoriaZnak Polski Walczącej już pod ochroną Ustawy

Znak Polski Walczącej już pod ochroną Ustawy

Znieważanie symbolu Polskiego Państwa Podziemnego jest karane grzywną na mocy Ustawy z dnia 10 czerwca 2014 r. o ochronie Znaku Polski Walczącej, która dziś weszła w życie.

PW-znak

„Otaczanie Znaku Polski Walczącej czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej. Kto publicznie znieważa Znak Polski Walczącej, podlega karze grzywny” – czytamy w ustawie, której pełen tekst jest zamieszczony w Internetowym Systemie Aktów Prawnych.

Znak Polski Walczącej jest symbolem polskiego ruchu oporu podczas okupacji niemieckiej w okresie II wojny światowej i jest do dzisiaj otaczany czcią i szacunkiem przez Polaków zarówno w Ojczyźnie, jak i poza jej granicami.

O historii powstania jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich symboli patriotycznych czytamy na stronie portalu edukacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej Pamięć.pl:

„Polska Walcząca – symbol polskiego ruchu oporu podczas okupacji niemieckiej

Swoistym fenomenem było istnienie w czasie II wojny światowej Polskiego Państwa Podziemnego – zorganizowanej struktury konspiracyjnej, posiadającej władze cywilne i siły zbrojne – Armię Krajową. Polskie Państwo Podziemne było głównym organizatorem szeroko rozumianego oporu przeciw okupantom. Symbolem tego oporu jest znak Polski Walczącej składający się z liter „P” i „W” splecionych razem w symbol kotwicy. Wybrano go spośród zgłoszonych do konkursu Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK w 1942 r. Autorką projektu była prawdopodobnie studentka histori sztuki, harcerka Anna Smoleńska, zamordowana w Auschwitz w 1943r.  Kotwicę Polski Walczącej w czasie niemieckiej okupacji rysowano na murach w ramach tzw. Małego sabotażu. Miała wzbudzać w Polakach wolę oporu i podtrzymywać nadzieję na odzyskanie wolności. Do najbardziej spektakularnych aktów małego sabotażu należało namalowanie znaku Polski Walczącej na pomniku Lotnika, stojącego wtedy na placu Unii Lubelskiej, w pobliżu głównej siedziby warszawskiego Gestapo. Akcję przeprowadził harcmistrz Jan Bytnar „Rudy”…”

PW-stadion

Baner kibiców ze Znakiem Polski Walczącej podczas meczu piłki nożnej

Przystanek autobusowy na trasie Raduń - Lida, fot.: facebook.com

Przystanek autobusowy na trasie Raduń – Lida ze Znakiem Polski Walczącej, fot.: facebook.com

Współcześnie Znak Polski Walczącej jest czasem wykorzystywany przez polską młodzież patriotyczną na Białorusi, jako symbol oporu wobec łamania praw polskiej mniejszości przez reżim Aleksandra Łukaszenki.

Znadniemna.pl

No comments

Skomentuj