HomeWiadomości z PolskiRajd Katyński wjeżdża na Białoruś

Rajd Katyński wjeżdża na Białoruś

Już jutro, we wtorek, uczestnicy XIII Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego przekroczą granicę litewsko-białoruską, aby zwiedzić miejsca polskiej pamięci narodowej na Białorusi.

Przesłaniem Rajdu Katyńskiego są słowa: "Kocham Polskę I ty ją kochaj!" fot.: www.rajdkatynski.net

Przesłaniem Rajdu Katyńskiego są słowa: „Kocham Polskę I ty ją kochaj!” fot.: www.rajdkatynski.net

Ponad 80 motocykli wyruszyło w sobotę z Placu Zamkowego w Warszawie w wyprawę na byłe Kresy Rzeczypospolitej po miejscach pamięci, związanych przede wszystkim ze Zbrodnią Katyńską. Na Białoruś motocykliści wjadą we wtorek ok. 8:00 i udadzą się do Oszmiany. Stamtąd kolumna maszyn, udekorowanych w biało-czerwone chorągiewki i narodowe symbole Polski, wyruszy do Lidy. Wtorkowy przejazd rajdu skończy się we wsi Bogdanowo (rejon wołożyński), gdzie motocykliści dotrą, odwiedzając po drodze, leżące niedaleko Lidy, Krupowo.

Podczas rajdu motocykliści odwiedzają miejsca polskiej pamięci narodowej. fot.: www.rajdkatynski.net

Podczas rajdu motocykliści odwiedzają miejsca polskiej pamięci narodowej. fot.: www.rajdkatynski.net

W środę rano uczestnicy rajdu udadzą się do najważniejszego na Białorusi punktu swojej wyprawy – memoriału w Kuropatach, gdzie, jak wskazują niektórzy historycy, mogą spoczywać szczątki ofiar Zbrodni Katyńskiej z białoruskiej listy katyńskiej. Po oddaniu hołdu poległym w Kuropatach motocykliści zwiedzą memoriał w Chatynie, spalonej przez faszystowskich oprawców wraz z całą ludnością wsi białoruskiej. Białoruski odcinek rajdu skończy się przy memoriale poległych żołnierzy polskich w Lenino, gdzie uczestnicy rajdu trafią po zwiedzeniu Mohylewa.

Jak podkreślają organizatorzy i uczestnicy Rajdu Katyńskiego, motocyklowa wyprawa na Kresy, która zawsze niesie przesłanie „Kocham Polskę. I ty ją kochaj!”, jest okazją nie tylko do oddania hołdu poległym polskim bohaterom, lecz także do kontaktów z zamieszkującymi kraje, przez które przejeżdża rajd, Rodakami oraz miejscową ludnością. Przy okazji tych spotkań motocykliści propagują przemilczaną w czasach sowieckich wiedzę o zbrodniach komunizmu i nazizmu.

Poza Litwą i Białorusią trasa rajdu przebiega przez Rosję i Ukrainę. Po powrocie do Polski uczestnicy rajdu odwiedzają w całej Polsce szkoły, uczelnie i parafie, gdzie dzielą się swoimi wrażeniami z wyprawy na Kresy.

Międzynarodowy status Rajdu Katyńskiego tłumaczy się nie tylko tym, iż jego trasa przebiega przez kilka państw. Wśród uczestników rajdu są przedstawiciele nie tylko Polski, lecz także Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii, Niemiec, Francji i innych krajów europejskich. W poszczególnych krajach, przez które przejeżdża rajd do kolumny motocyklistów dołączają grupy litewskich, białoruskich, rosyjskich i ukraińskich „bajkerów”.

Zakończenie XIII Międzynarodowego Rajdu Katyńskiego jest zaplanowane na 15 września, kiedy to zmęczeni, ale też pełni wrażeń motocykliści zjadą się na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

a.pis. na podstawie informacji z oficjalnej strony XIII Rajdu Katyńskiego www.rajdkatynski.net

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content